Kız Kulesi ve Hikayesi

M.Ö 5. Yy’da kurulan Kız Kulesi, Yunanlar tarafından Üsküdar Salacak sahiline yakın bir konuma kurulmuştur. Roma İmparatorluğu’nun Üsküdar’daki mimarı tek eseri olan Kız Kulesi hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bu yazımızda sizlere kız kulesi hakkında bahsedilen efsanelerden söz edeceğiz. Haldun Hürel, araştırmalar sonucunda ‘sala’ kelimesinin köy anlamında kullanıldığını bulmuştur. Salacak kelimesi şirin köy manasına gelen Salacık’tan

Read more

Fatih Sultan Mehmet Camii Belgeseli

İstanbul’u fetheden padişahımız Fatih Sultan Mehmet adına yaptırılan camii hakkında bir belgesel izlemek ister misiniz ? Fatih Sultan Mehmet Camii ve bu yapının tarihi, şu anki hali ve diğer tüm detaylar için sizleri harika bir belgesele davet ediyoruz. 14 dakikalık videoda hemen hemen her detaya yer verilmiş durumda.

Read more

Ayasofya Belgeseli

Dünyanın en büyük belgesel kanallarından birisi olan National Geographic, geçtiğimiz yıllarda tarihi devasa yapıları tanıtan programında Ayasofya’ya ye verdi. Türkiye’nin en önemli tarihi ögelerinden biri olan Ayasofya ile ilgili yüzlerce bilginin bulunduğu video şimdi sizlerle. İyi seyirler.

Read more