En Popüler Yunan Adası Sakız’ı Keşfedin

Yunan adası turlarında adaların kendine has Yunan mutfağında seçmeler denemek elbette ki tüm seyahat severlerin tercihlerindendir. Yaz aylarında sıklıkla düzenlenen sakız adası turlarında Yunan mutfağının en güzel lezzetlerine varacağınız farklı rotalar izlenmektedir. Yunan adası denildiğinde akla gelen değişik soslarla marine edilen deniz mahsullerini , uzo ile tüketeceğiniz farklı lezzetleri ve Akdeniz bitkileri ile yapılan özel salataları  Ege denizinin mükemmel manzarası eşliğinde tüketebileceksiniz. Sakız adası feribot son yıllarda gurme lezzetleri ile adından sıkça söz ettirmeye başlayan kültürel turların başında gelmekte. Özellikle deniz ürünleri tutkunları Yunan mutfağının ve sakız adasının eşsiz lezzetlerini tatmak için günübirlik geziler dahi düzenlemekteler.

Ertürk feribot seferleri ile 20 dakikada ulaşabileceğiniz Sakız adasını diğer Yunan adalarından ayıran en önemli lezzeti ana malzemesi acur kabak olan salatadır. Salatanın kendine has az sarmısaklı sosu ise bu lezzeti vazgeçilmek kılan ayrıntısı. Özellikle deniz mahsullerini uzo ile tatlandırırken Cevahir isimli bu salatadan sipariş etmeyi unutmamanızı öneririz.

Adanın gene kendine has bir diğer lezzeti ise Mastelo peyniridir. Bildiğimiz hellim peyniri gibi ızgarada pişirildikten sonra sunulan peynir özellikle hellim peynirine göre daha az tuzlu olması nedeniyle daha lezzetli bir peynir. Peynirden sipariş ettiğinizde Sakız adasına has olan bu lezzeti soğutmadan tüketmelisiniz.

Sakız adasının mutfağından bahsettiğimizde elbette ki bu güzel yiyeceklerin yanına meze yapacağınız ünlü Yunan tavernalarından bahsetmemek olmaz. Adada tüm Yunanistan’ın genelinde olduğu gibi size keyifli ve huzurlu  zaman geçirebileceğiniz birçok taverna bulunmaktadır. Çeşitli siteler üzerinden alabileceğiniz feribot bileti ile mükemmel deniz manzarası  ve sıcakkanlı çalışanları ile canlı müziğin keyfini süreceğiniz tavernalarda gerek lezzetli yiyecekleri gerekse ambiyansı ile sarmalanacaksınız. Adanın en bilinen ve en ünlü tavernaları havaalanına yakın konumda bulunan Apollonıa taverna , merkezde ki Meltemaki Fish Tavern ve Agyra Restaurant olarak sıralanabilir. Köylerde ise  daha az ziyaret edilen ama bir o kadar lezzetli menülerin bulunduğu  restoranlarda da aynı keyfi alacağınızı garanti ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir